Historie
PŘÍBĚH FK VIKTORIA ŽIŽKOV
Pražská čtvrť Žižkov. Svérázná a jedinečná. S tajuplnou minulostí a bizarními figurami s notným smyslem pro recesi. Na konci první světové války dokonce toužící po samostatnosti. Franta Sauer – proletářský spisovatel, který je dodnes opěvován na tribunách Viktorky, bojuje o Svobodnou žižkovskou republiku. Tento pojem připomněli i radní Prahy 3 v uvolněném duchu při vstupu České republiky do Evropské unie. Jednali za Žižkov o samostatné členství s bruselským velvyslancem.
Při sčítání lidu v roce 1843 zde žilo jen 83 usedlíků, dnes se může Žižkov pyšnit 60 tisíci obyvateli jako třeba slezská města Karviná, Opava nebo Frýdek – Místek. Jeho sportovní tradice sahají hluboko do minulosti. Tělovýchovná jednota Sokol Žižkov je založena již v roce 1872. S Žižkovem je spjatý i jeden z nejstarších českých fotbalových klubů – Viktoria Žižkov.
VIKTORKA SLAVÍ TITUL
Nejslavnější sezónu zažívá v roce 1928. Vyhrává fotbalovou ligu před Slavií a Spartou. Tři roky po tomto triumfu vzniká román z pera velkého fandy Viktorie Karla Poláčka - Muži v ofsajdu. A jen tak mimochodem – žižkovský červenobíle pruhovaný dres je, po slávistickém, druhým nejstarším dodnes užívaným dresem nejen fotbalovým, ale sportovním vůbec.
Na sklonku první světové války bylo hřiště Viktorky dvakrát za sebou postiženo prudkou bouří, při utkání se Spartou spadla hlavní tribuna a došlo k vážným zraněním. Později zloději vyloupili klubovny a šatny, vedení nemělo dostatek finančních prostředků, aby nahradilo zcizenou sportovní výstroj. Přesto mužstvo sehrálo mnoho vítězných zápasů a právem bylo zařazeno mezi československou fotbalovou elitu.
Válečná léta znamenala pro Viktorku ztrátu 14 členů klubu, kteří padli na frontě a válka přispěla i k žalostnému stavu hřiště Na Ohradě. V roce 1925 patřila Viktoria Žižkov k zakladatelům nejvyšší domácí profesionální fotbalové soutěže, v jejím prvním utkání remizovala s SK Libeň 4:4. Po přechodu k profesionálům se Viktorka opět řadila k vedoucí trojici pražských fotbalových jedenáctek. Snahy o vybudování nového hřiště na vrchu Vítkov skončily nezdarem, i když by to bylo jistě ideální řešení. Nakonec byl pronajat pozemek ve Starých Strašnicích - Na Třebešíně. Přesně tam, kde dnes sviští galusky dráhových cyklistů.
Rok po zisku titulu v roce 1929 zde Viktorka otevřela nově vybudovaný stadion, aby tu oslavila titul vicemistrů fotbalové ligy a v následujícím roce 1930 pak třetí místo v této nejvyšší fotbalové soutěži.
Mistrovská sestava Viktorie Žižkov z roku 1928
PĚTAČTYŘICETILETÝ LIGOVÝ PŮST
Na počátku třicátých let nastalo pro Viktorku období nezdarů, které vyvrcholilo po náhlé smrti kapitána týmu Karla Steinera prvním sestupem z I. ligy. Její návrat se podařil až za dva roky a tato historie se opakovala ve válečném roce 1941. I když se mužstvo Viktorky vrátilo mezi nejlepší fotbalové kluby, už zde nikdy nehrálo takovou roli jako v prvních dvaceti pěti letech své existence.
Poslední tečkou za ligovým působením slavné éry Viktorky byl třetí sestup z nejvyšší fotbalové soutěže v roce 1947. Od té doby hrál klub až do roku 1993 v nižších fotbalových soutěžích. Od počátku padesátých let Viktorie Žižkov vystřídala několik názvů. V roce 1950 to byl Sokol Viktoria Žižkov, o rok později Sokol ČSAD Žižkov, dále Slavoj Praha Údržba, v roce 1952 část hráčů přestoupila do Avie Čakovice, většina hráčů však šla hrát do jiných oddílů a klub v předvečer svého padesátiletého trvání v podstatě zanikl. Jeho nástupcem se stal Slavoj Žižkov, který v roce 1960 postoupil z nejnižší fotbalové soutěže do II. ligy.
Teprve až 22. ledna 1965 rozhodla výroční členská schůze doporučit přejmenování klubu zpět na Viktorii Žižkov. Obrozená Viktorka dostala do vínku nově zrekonstruovaný stadion v Seifertově ulici pro 15 000 diváků. S obnovením slavného názvu a novým travnatým hřištěm vyvstala také naděje na oživení slavné tradice a návrat do nejvyšší fotbalové ligy. Na ten si ale Viktorka musela ještě dlouhých 28 let počkat.
PŘICHÁZÍ VRATISLAV ČEKAN
Na začátku devadesátých let dochází ke stěžejní události v dějinách žižkovského fotbalu. Viktorku kupuje v roce 1992 mecenáš Vratislav Čekan a strmá křivka klubové historie stoupá vzhůru! Ze třetí ligy Čekan katapultuje tým nabitý kvalitními hráči do první ligy. V následujícím roce dokáže porazit Spartu ve finále Poháru ČMFS a v roce 2001 svůj famózní úspěch zopakovat.
Dalším úspěchem je účast ve finálovém zápase o Pohár ČMFS v roce 1995 a třetí místa v nejvyšší ligové soutěži v letech 2002 a 2003. V roce 1994 v premiérovém startu v evropských pohárech Viktoria zdolává švédský Norrköping. Los ve francouzském Nyonu pro další kolo zadělal na Žižkově na obrovský šok. Viktorka bude hrát se slavnou Chelsea! V Londýně prohrává 4:2. Pro nevyhovující zázemí stadionu v Seifertově ulici se odveta stěhuje do Jablonce. Nabitý stadion Na Střelnici tlačí Viktorku za vítězstvím.
Slavný a ostřílený tým z Ostrovů dostává pod tlak, kope dokonce penaltu, kterou ale Petr Vrabec neproměňuje, a tak zápas končí bezbrankovou remízou. Čekanova éra končí v roce 1996 a do čela klubu přichází nový majitel Luděk Vinš, který vede klub celých 19 let. Viktorka kromě úspěchů v Poháru ČMFS sahá v roce 2002 po 74 letech opět po ligovém titulu.
PĚT MINUT OD DRUHÉHO TITULU
V památném a divokém posledním kole jí k tomu chybí pět minut. Na Strahově proti Slavii drží bezbrankovu remízu. Slávista Pavel Kuka je však proti, sen o druhém titulu v historii klubu se rozplývá. Za další dva roky Viktorkou otřásá korupční skandál obřích rozměrů. Klubu je ve druhé lize odebráno na konci soutěže 12 bodů a její sportovní manažer Ivan Horník je vyslýchán policií.
S novým sportovním ředitelem Jiřím Rývou se podařil Viktorce návrat do Gambrinus ligy v sezóně 2007/2008, kde skončila na 10. místě, v dalším ročníku ale opět sestoupila. Návrat mezi elitu se ještě podařil v sezóně 2011/2012, avšak už jen na rok. Eskalace tíživé finanční situace a dlužný spor s Baníkem Ostrava před letošním ročníkem klub paralyzuje natolik, že nakonec neobdrží licenci pro II. ligu.
Nějakou chvíli se zdá, že legendární Viktorka Žižkov zanikne. Bývalý sportovní ředitel Jiří Rýva se s takovou situací nemíní smířit a klub po nákupu většinového balíku akcií nasměruje alespoň do třetí ligy. Pohřební nálada mezi skalními fanoušky se najednou mění v euforii. Na první domácí zápas, pro který nový majitel skládá mužstvo doslova na poslední chvíli, přinášejí transparenty s nápisem: Legenda žije!