Pro klub typu Viktorky je to krok zpět, hodnotí návrat kategorie U18 šéf žižkovské mládeže
21. 4. 2017 | Redakce
Dorostenecké a žákovské soutěže projdou od startu příští sezony rozsáhlými změnami, které se samozřejmě dotknou i týmů Viktorie Žižkov. Tou nejviditelnější bude znovuzavedení kategorie U18. „Místo abychom šli do kvality, vytváříme vatu,“ hodnotí reformu šéf žižkovské mládeže Pavel Ondračka.
Jak reformu mládežnických soutěží hodnotíte?
Myslím si, že pro klub typu Viktorky Žižkov je to krok zpět. Je to i jednohlasný názor trenérů našich dorostů a upozorňovali jsme na to ještě předtím, než byla reforma schválena. Říkali jsme, že ji chceme minimálně o rok odložit a udělat jinak. A není to jen o vzniku osmnáctky, je s tím spojena i zásadní změna financování.
Proč?
Protože nové soutěže musíte naplnit kluby a hráči, kteří tady nejsou. Nemáme takové množství hráčů odpovídající kvality, aby hráli republikové soutěže. A nemyslím tím pouze Viktorku, ale co se bavím s jinými kluby, vnímají to stejně. Samozřejmě, asi se to netýká top klubů typu Sparty, Slavie, Olomouce atd. Tam se dá osmnáctka kvalitativně naplnit. Když se před pěti šesti lety snažil Dušan Fitzel něco změnit, jako hlavní argument používal demografický vývoj, podle kterého obecně ubývá dětí, v našem případě hráčů, což je doložitelný fakt. Proto došlo k zúžení soutěží. A teď – i když se demografický vývoj neotočil – se vracíme k původnímu modelu. Viktorka jako klub, řekněme, že střední velikosti, je postavena před hotovou věc. Pokud chceme republikové soutěže hrát, musíme akceptovat vznik osmnáctky.
A to je problém?
Samozřejmě, kvalitativní… Doteď postupovali hráči až do kategorie U17 podle ročníků a pro dorazovou kategorii U19 jste dva ročníky spojil a selektoval tam kvalitu. V U19 teď pracujeme s kádrem cca dvaceti hráčů a tří brankářů, ale když budeme kvůli vzniku U18 hrát dvě soutěže, budeme potřebovat hráčů mnohem víc – a logicky tak budeme muset dát laťku kvality mnohem níž.
Na druhou stranu byla praxe taková, že v U19 hráli většinou hráči staršího ročníku a pro ty mladší to znamenalo ztracenou sezonu nebo odchod jinam.
Pokud jde o skladbu kádru, bylo to obvykle půl na půl, možná mírně převažoval dorazový ročník. Když to řeknu natvrdo, tak nejslabší hráče, které jste v sedmnáctce měl, jste už dál neposouval. Dušan Fitzel pro to měl argument, s kterým jsem souhlasil, že se tím vypustí zbytečný článek divizí a naopak se zkvalitní krajské přebory. A ligu ať hrají jen ti, kdo si ji hrát zaslouží. Proto se to jmenuje liga. Kdyby platil původní model, vytáhneme v létě nahoru ze současné sedmnáctky deset, možná dvanáct hráčů. A ten zbytek bychom poslali jinam. Buď bychom je zobchodovali, pokud patří klubu, což by znamenalo ekonomický profit. Anebo bychom nemuseli odkupovávat hráče, kteří u nás hostují. Takže opět úspora místo dalších nákladů.
Kdo s touto reformou mládežnických soutěží přišel? Čí to byla iniciativa?
Je to výsledek z pracovní skupiny FAČR, kde byli samozřejmě i zástupci komise mládeže. Mrzí mě, že na listopadovém semináři SCM a SpSM v Nymburce, kde se vždy tyto věci věcně diskutovali napřímo se všemi kluby, o tom nepadlo ani slovo. A asi za čtrnáct dní šel na kluby e-mail s hotovou věcí. Do konce ledna jsme to mohli akorát připomínkovat, což jsme jako jedni z mála udělali, ale reálnou šanci zvrátit to jsme neměli. Výkonný výbor to odsouhlasil hned začátkem února a je to nezvratné.
Zmínil jste se i o změnách ve financování, v čem spočívají?
Velmi zjednodušeně, leč pravdivě řečeno, 42 klubů v republice, které jsou v současnosti zahrnuty do programu SCM, má za povinnost rozšířit dorosteneckou kategorii o tým U18 a přitom více než polovina z těchto klubů přijde od sezóny 2018/19 o veškerou finanční podporu na provoz SCM. Takže jste minus cca 0,5 mil na dotacích a navíc nové náklady na vznik a provoz U18, odhadujeme, že dalších minus 0,5 mil.