Neumím být diplomat, říká majitel společnosti ASTON a jeden z hlavních partnerů klubu Jiří Smrž

29. 8. 2022 | Wear

Přes čtvrt století si piplal svůj Sezimák a později Táborsko a z 1A třídy jej dovedl až do druhé ligy. Teď v jeho srdci zabírá největší část Viktorka a Jiří Smrž tráví víkendy na zápasech svého syna, který střílí góly za žižkovské žáky. A také pomáhá Viktorce v její cestě za návratem do FNL.

ASTON. Polovinu fanoušků napadne spojitost s anglickým týmem, druhou polovinu s anglickou automobilkou. Co stojí za názvem vaší společnosti?

První varianta. Hlavně v mládí jsem byl vášnivým fanouškem Aston Villy, proto jsem svoji společnost pojmenoval ASTON - služby v ekologii, s.r.o.. Pokud jde o auta, mám je rád a rád i řídím. Po Aston Martinu jsem pokukoval, ale nebyla to čtyřkolka a to je pro mě zásadní. Sám mám jen jeden vůz, myslím, že to stačí, vůz je pro mě dělník, kterého potřebuji k práci. Ale na hezká auta se, jako každý chlap, rád podívám, slabost mám pro Bentley.

Viktorka začala sezónu třemi vítězstvími, Aston Villa ze tří zápasů dvakrát padla. Sledujete ji ještě?

Už jen z povzdálí. Samozřejmě jsem sledoval např. přestup Grealishe do City, ale už to není takové, jako před čtyřiceti lety, když Villa vyhrála Pohár mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů). Tehdy mě to úplně pohltilo.

Podnikáte v ekologii a v nakládání s odpady. To je specifický obor, co jste studoval?

Tehdy studijní obor zaměřený na ekologii neexistoval. Jsem vystudovaný strojař. A vše mám spojené se Sezimovým Ústím. Tam jsem studoval, od šestnácti hrál fotbal a později začal funkcionařit.

Viktorce bude příští rok 120 let, vaše společnost ASTON - služby v ekologii, s.r.o. oslaví třicítku. Jaké byly její začátky?

Tehdy jsem po škole pracoval v Kovosvitu, který zakládal pan Baťa. Po revoluci ubylo práce, snižovaly se stavy. Přes různá pracoviště jsem se tehdy dostal až na technologii, která zpracovávala odpady. V roce 1993 jsem založil vlastní firmu, rok na to jsem si zařízení pronajal a po deseti letech jsem jej celé odkoupil. Postupně přibyly provozovny v Písku, Nýrsku, nedávno jsme koupili firmu ve východních Čechách, máme pobočku v Praze. Naším cílem je ještě expanze na Moravu a mít tak pokrytu celou republiku.

Takže, když si pronajmu sklad a najdu v rohu sudy s pochybnou látkou, pak volám vaši firmu?

Ano. ASTON - služby v ekologii, s.r.o. má kromě radioaktivních a výbušných materiálů povolení na likvidaci veškerého odpadu. Zpracováváme barvy, oleje, kyseliny, polychlorované bifenyly, zdravotnický materiál a další. Řešíme demolice, azbest, provádíme čištění kanalizací, zpracováváme železo. Portfolio prací je opravdu široké.

Můžete se dnes sebrat a odletět na měsíc na dovolenou? Myslím to tak, zda je ASTON již ve fázi, že by firma šlapala i bez vašeho aktivního řízení.

Tak dlouho bych na dovolené nevydržel. Musím stále něco dělat. Ale k vaší otázce. Ano. Jsme sehraná parta, na lidi v ASTONu se dnes můžu spolehnout, byl bych naprosto v klidu.

Pojďme k fotbalu. Hrával jste sám závodně?

Hrával. Mým vrcholem jsou čtyři starty v krajském přeboru (s úsměvem). Ale našel jsem se hlavně v té bafuňařině. Nějakých 26 let jsem funkcionařil v Sezimově Ústí a Táborsku, začínal jsem od píky jako sekretář, později jsem se posunul do vedení a následně se stal většinovým vlastníkem. Tehdy jsme to dotáhli z 1A třídy až do druhé ligy. Fotbal mám rád a našel jsem si v něm tu svoji pozici, coby funkcionář a sponzor.

Jste kovaný Jihočech, prožil jste tam celý život. Jak došlo ke spojení Jiří Smrž a Viktorka?

S manželkou pocházíme oba z Tábora. Tábor založil Žižka a v roce 1420 vyrazil k Praze, porazil Zikmunda a tahle vítězná bitva dala celé čtvrti Žižkovo jménu. S mou paní v legraci říkáme, že u nás to bylo vlastně podobné, také jsme z Tábora vyrazili do Prahy, ale na rozdíl od Žižky jsme tu už zůstali. Hlavní důvod je ale syn Adam. Po našem přestěhování do hlavního města začal kopat za Viktorku a bíločerveným barvám je věrný už čtvrtým rokem. A registračku má na Žižkově vyřízenu už i naše malá dcera Linda. Takže z Viktorky se postupně stala moje srdeční záležitost.

Jak se Adamovi daří? Jezdíte na jeho zápasy?

Pokud to je jen trochu možné, tak se snažím, abych viděl každé utkání. Adam hraje za U13, o víkendu vstřelil úvodní gól sezóny. Kluky navíc přišla povzbudit i část žižkovského kotle s vlajkami, takže si při zápase užili i skvělou atmosféru. Ta je celkově u týmu velmi dobrá, rodiče u zábradlí fandí, bavíme se, za tohle jsem moc rád. Adamovi se daří, dává góly, ale nejvíc si na něm cením, že tím fotbalem opravdu žije. U nás neexistuje, aby nešel na trénink z jiných důvodů, než je nemoc, zranění, nebo škola. Snad mu to takhle vydrží.

Je něco, co se vám ve Viktorce výrazně nelíbí?

Že áčko hraje jen třetí ligu. Ale všichni věříme, že to už brzy platit nebude. Jinak musím říct, a myslím, že se ve fotbale pohybuji už dlouho, že ve Viktorce žádný velký nešvar, nebo problém, nevidím. Naopak, vidím tu snahu pohnout s mládeží, pohnout s tréninkovým centrem. Vím, že to nebude hned. Někdo vám jenom říká, že něco není, protože to nejde. Tady vidím snahu to posouvat dopředu a řešit to.

Nikdy jsem vás neviděl s cigaretou, nebo se skleničkou v ruce. Má vůbec Jiří Smrž nějakou neřest?

Jsem nekuřák, jen občas jsem měl díky úspěchům ve fotbalu to štěstí dát si vítězný doutník. Skleničku vína, nebo něčeho tvrdšího si dám, ale spíše v soukromí, přes den i na fotbale jsem většinou autem. Kdybych měl najít nějakou neřest, nebo spíše vlastnost, která mi občas zkomplikuje život, tak asi to, že nejsem, nebo neumím být diplomat. Když člověk říká, co si myslí, tak to nebývá pro některé lidi příjemné. A musím přiznat, že se dost často rozčiluju. To bych rád změnil.

Viktorka vstoupila do sezóny dobře. Tři výhry v ČFL, postup v poháru. Jste, coby člen dozorčí rady a jeden z nejvýznamnějších partnerů klubu, s tímto startem spokojený?

Jsem moc rád, že se nám podařilo dobře vykročit. Ale i ČFL má svá úskalí. Navíc, když těch 30 zápasů zvládnete, čeká vás na konci ještě ošidná baráž. Je před námi ještě hodně práce, ale věřím, že to společně zvládneme.

Jiří, děkuji za rozhovor a přeju vám, ať jste spokojený s výkony Viktorky i ASTONu.
Fotogalerie

logo logo
30. kolo, F:NL, so 25. 5. 2024

FK VIKTORIA ŽIŽKOV

1.SK Prostějov

0:2
logo logo
přát., Příprava, so 22. 6. 2024

FK Teplice

FK VIKTORIA ŽIŽKOV

10:30
1. 6. 2024

Přijďte fandit béčku v sobotu na Seifertku

28. 5. 2024

Pavel Hoftych a jeho trenérský kvartet dokormidlovali s Viktorkou k záchraně

25. 5. 2024

Derniéra přinesla první jarní porážku, sezónu končíme na osmém místě

24. 5. 2024

Záchranářská mise splněna, teď útok na první šestku! Viktorka přivítá v derniéře Prostějov